Ana sayfa Spor İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile “Spor Müsabakalarının Güvenliği”

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile “Spor Müsabakalarının Güvenliği”

1171
0

İçişleri Bakanlığı, spor müsabakalarında olası olayları önlemek için 81 il valiliğine güvenlik önlemlerini içeren bir genelge gönderdi. Genelgeye göre spor müsabakalarının güvenlik önlemleri risk analizlerine (yüksek, orta ve hafif) göre planlanacak. Spor müsabaka alanlarına her türlü yanıcı, ezici, delici alet olmak üzere fotoğraf makinesi, öz çekim çubukları, elektronik sigara ve benzeri materyaller alınmayacak.

İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğüye 81 il valiliğine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı “Spor Müsabakalarının Güvenliği” hakkında genelge gönderdi. Genelgede, halkın can ve mal güvenliği açısından ulusal ve uluslararası spor müsabakalarında aktif güvenlik tedbirleri alınmış olması ve müsabaka alanlarında meydana gelmesi muhtemel olayların önüne geçilmesi büyük önem taşıdığı belirtildi. Müsabakaların güvenli bir şekilde sonuç vermesinden bizzat valiler ve onun emrindeki kolluk kuvvetlerinin sorumluluğu içinde olduğu anlatılan genelgede spor müsabakalarında alınacak olan tedbirler şu şekilde sıralandı:

“İl Spor Güvenlik Kurullarınca yapılacak risk analizleri doğrultusunda müsabakaların hepsi bizzat içerisinde risk boyutlarına göre A (yüksek riskli), B (orta riskli) ve C (hafif riskli) olmakla beraber üç kategoriye ayrılmış olacak. Güvenlik tedbirleri her kategorinin kendi hassasiyeti içerisinde planlanmış olacak. İl Spor Güvenlik Kurulu her ay en az bir kere vali başkanlığında toplanmış olacak. A grubu riskli müsabakalarından önce vali başkanlığında spor güvenlik kurulu toplantıları yapılacaktır. Risk analizleri çerçevesinde görevlendirilecek olan genel kolluk personeliyle birlikte özel güvenlik görevlisi sayıları müsabakadan önce belirlenmiş olacak. Müsabakanın oynanmış olduğu yer polis sorumluluk bölgesindeyse jandarma birimlerinden ve jandarma sorumluluk bölgesindeyse emniyet birimlerinden takviye kuvvet planlaması yapılmış olacaktır. A risk grubuna dahil olan müsabaka günleriyle gerekli görülmüş olan diğer hallerde il jandarma komutanlıklarında yeterli kuvvet hazır bulundurulacaktır.”

GÜVENLİK NOKTASINDA İHMALİ OLAN GÖREVLİYE ANINDA İŞLEM YAPILACAK
Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlükleri marifetiyle illerindeki özel güvenlik görevlilerinin niteliklerinin artırılması için spor güvenliği hakkında eğitim planlamaları yapacak. Özel güvenlik görevlilerinden ihmali veya da mevzuat dışı harekette bulunmuş olanlara  ilgili işlemler anında yapılacak. Spor müsabakalarının oynanmış olduğu spor alanlarındaki güvenlik kameraları çalışır halde olacak, spor alanlarındaki teknolojik yeterliliğin veriminin artması sağlanacak.

PASSOLİGİ OLMAYANLAR MAÇLARA ALINMAYACAK, AKREDİTE KİŞİ SAYISI SINIRLI TUTULACAK
Biyometrik kimlik (pasolig) olmayanların müsabaka alanına girişleri sağlanmayacak. Her müsabaka için müsabaka güvenlik amiri belirlenmiş olup, müsabaka güvenlik amiri saha içerisindeki tüm koordinasyonun tek yerden yapılmasından görevli olacak. Spor tesisleri içerisinde akredite kişi sayısı makul derecede tutulacak.

DEPLASMANA GİDEN TARAFTARLAR İLK HAREKET NOKTASINDA VALİLERCE KONTROL EDİLECEK
Müsabakadan önce stadyum içerisine alınmış olacak pankart ve benzerlerinin spor ahlakına ters resim ve yazı olup olmadığı kontrol edilecek. Valiler, belediye başkanları, kolluk amirleri vs. kamu görevlileri müsabakalarda tarafsızlığa uygun biçimde davranılacak. Deplasmana gidecek olan taraftar gruplarının ilk hareket ettiği il valiliğince kontrol edilmeleri sağlanacak. Bu taraftarlar, taraftar grubu liderleri ve kulüplerin taraftardan yükümlü yöneticileriyle koordinasyon kurulacak araçları ve eşyaları suç unsuru ve sahaya sokulması uygun olmayan malzemeler bakımından kontrol edilecek. Seyahat edecekleri araç bilgileri, taraftar grubu liderlerinin iletişim bilgileri güzergahdaki il valiliklerine ivedilikle bildirilecek. Aynı kontroller güzergahda bulunan valilikler ve müsabakanın oynanmış olacağı il valiliğince de şehir girişlerinde yapılacak.

ÖZÇEKİM ÇUBUĞU, FOTOĞRAF MAKİNESİ, ELEKTRONİK SİGARA SPOR ALANLARINA ALINMAYACAK
Özel güvenlik görevlilerince 6222 sayılı Kanunda spor alanına sokulması yasak olan ruhsatlı da olsa ateşli silahlar ile bizzat bulundurulmuş olması uygun olmayan diğer silahlar, her kesici,  delici aletlerle birlikte olan, yanıcı ve yakıcı maddelerin, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerle ilgili olan federasyonun belirlemiş olduğu esasların dışında olarak alkollü içecekler, çevreyi kirletebilece kolan veya müsabaka düzenini bozabilecek nitelikde bozuk para, şemsiye, fotoğraf makinesi, elektronik sigara vb. materyallerin müsabakadan önce spor alanında bulunmuş olup olmadığı kontrol edilecek. Bu aletlerin spor alanlarına sokulmasını ve müsabaka alanına atılmasının önüne geçecek tedbirler alınacak.

Uymayan kişiler hakkında ilgili mevzuat hükümleri içerisinde işlem yapılacak. İllerde spor müsabakalarında spor güvenliğinin sağlanması hakkında farkındalık oluşturacak taraftar eğitim seminerleri, broşür veya buna benzer  faaliyetlere ağırlık gösterilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Güvenlik Dairesi tarafından spor programları ve sosyal medya yakından takip edilecek, tahrik, küfür ve benzeri içerik tespitinde  gerekli işlemler başlatılacak ilgili birimler ivedilikle harekete geçirilecek.